Saç Bakım Önerileri

Saç dökülmesi sorunu yaşayanlara öneriler

Beslenmenizden mevsim değişikliklerine pek çok faktör saçlarınızı etkileyebilir ve dökülmelerine sebep olabilir. Ciddi olmayan düzeyde saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız evinizde saçlarınızı besleyecek bazı uygulamalar yapabilirsiniz.

Dökülmeyi önlemek için saçlarımıza düzenli bir bakım uygulanması gerekir. Bakımın yanı sıra beslenme programına da önem verilmelidir. Su, protein, biyotin, A, B6, B12, C vitaminleri, bakır, demir, omega3, çinko, kalsiyum, folik asit ve magnezyum kafa derisi cilt ve saç bakımı için çok önemli rol oynarlar.

Saçların büyümesi için kafa derisindeki dolaşımın arttırılması önemlidir. Bu nedenle duş sırasında parmak uçları ile kafa derisine masaj yapmak faydalı olacaktır. Saçlar aşırı sıcak, güneş ve rüzgârdan korunmalıdır. Sıkı olan şapka ve başlıkları kullanmaktan uzak durulmalıdır. Bunlar kafa derisindeki dolaşımı zayıflatır ve ter ve kir oluşumuna sebep olur. Aşırı stres saç kayıplarına neden olacağı içi stresten uzak durulmalıdır. Saç boyaları saçlara zarar verir. Şayet saçlarınızı boyuyorsanız boya işlemini 4 ayda bir defa yaparak sınırlandırın.

Saçlarınıza aşırı fiziksel zorlama yapmaktan kaçınmalısınız. Saçlarınızı nazikçe tarayın ve fırçalayın. Saçlarınızı fırçalarken saçınızı çekmeyin ve saçınızı örtüyorsanız hava geçiren örtüleri tercih edin. Saçlarınızı topuz yapmaktan ve bağlamaktan mümkün olduğunca kaçının. Çatallaşan ya da kırılan saç uçlarınızı kesin. Eğer saç dökülmesi hakkında şikâyetleriniz varsa ve tedavi görmek istiyorsanız MediHair Kliniği’ndeki uzmanlarımıza görünmeyi ihmal etmeyin.

Daha ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız!
Kaynak: http://www.tpcd.org.tr