Diğer Tedaviler

Burun estetiği

Estetik burun ameliyatı (rinoplasti) veya burnu yeniden şekillendirme ameliyatı, estetik cerrahi ameliyatlarının en yaygın olarak uygulananıdır.

Estetik burun ameliyatında burun küçültülebilir veya büyütülebilir, burun ucunun şekli değiştirilebilir, kemer alınır, burun delikleri daraltılabilir veya burun ile üst dudak arasındaki açı değiştirilebilir. Aynı zamanda travmatik şekil bozuklukları düzeltilebilir veya nefes alımındaki bazı problemler giderilebilir.

Ameliyat işlemi:
Estetik burun ameliyatı, genellikle bir veya iki saat sürer. Ameliyat sırasında burun derisi, kemik ve kıkırdak çatısından ayrılacaktır. Burnun yeniden şekillendirilmesi işlemi, burunda mevcut probleme ve cerrahın uyguladığı tekniğe bağlı olarak değişecektir. Son olarak deri, oluşturulan çatının üzerine adapte edilecektir.

Çoğu plastik cerrah, estetik burun ameliyatını burun içinden yapmaktadır. Bir kısmı ise, özellikle komplike vakalarda olmak üzere açık tekniği tercih eder. Açık teknikte burun deliklerini birbirinden ayıran, dik doku bandı (kolumella) üzerinde küçük bir kesi izi kalır.

Ameliyat tamamlandığında burun üzerine, burnun yeni şeklini muhafaza etmesine yardımcı olacak bir alçı atel uygulanacaktır. Burnun içindeki iki hava yolunu birbirinden ayıran bölme olan septumu sabitleştirmek için, burnun içine silikon tamponlar yerleştirilir.

Ameliyat sonrası…
Ameliyatınızdan sonra ilk 24 saat boyunca yüzünüzü şişmiş hissedeceksiniz. Burnunuz ağrıyabilir veya hafif bir baş ağrınız olabilir. Herhangi bir rahatsızlığı cerrahınız tarafından reçeteye yazılan ağrı kesici ilâçlar ile kontrol altına alabilirsiniz. İlk gün için tuvalete gitmek dışında, başınız yüksekte olacak şekilde yatakta yatmayı planlayınız.

Gözlerinizin etrafındaki morarma ve şişliğin, 2 veya 3 gün sonra en belirgin hale geldiğini fark edeceksiniz. Soğuk kompres uygulaması bu şişmeyi azaltacak ve kendinizi biraz daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Şişlik ve morlukların çoğu ilk hafta veya daha uzun bir süre içerisinde kaybolacaktır. Sizin ve cerrahınızdan başka hiç kimsenin fark edemediği çok az bazı şişliklerin tam olarak geçmesi 6 ay - 1 yıl kadar zaman alabilir.

Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün boyunca, genellikle, burun deliklerinden çok hafif bir sızıntı olur. Birkaç hafta da burnunuzda hafif tıkanıklık hissedebilirsiniz. Cerrahınız, dokuların iyileşme süresi boyunca, bir hafta veya daha uzun süre için sizden sümkürmemenizi (burnunuzu silmemenizi) isteyecektir. Şayet burun içinde tampon varsa, birkaç gün sonra alınacak ve kendinizi çok daha rahat hissedeceksiniz. Bir veya bazen ikinci haftanın sonuna doğru tüm pansumanlar ve burnunuzun üzerindeki alçı atel alınmış olacaktır.

Normal hayata ne zaman dönülür?
Estetik burun ameliyatı olan hastaların çoğu iki gün içerisinde ayağa kalkıp dolaşırlar ve ameliyattan bir hafta sonra okula veya çok yorucu olmayan iş hayatına dönebilirler.
Bununla beraber, günlük yaşam temponuza tam anlamıyla dönmenizden önce, birkaç hafta geçecektir. Normal hayatınıza dönme konusunda cerrahınız daha ayrıntılı açıklamalarda bulunacaktır.

Daha ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız!

Liposuction

Uygun adaylar:
Kilosu normal vücut ağırlığına yakın olanlar
Karın, bel, iç ve dış uyluklar, kollar, dizler ve boyun gibi diyet ve egzersize dirençli bölgelerdeki yağ birikimlerinin alınmasını isteyenler
Kilosu 6 ay veya daha uzun süredir sabit olanlar
Deri tonusu ve elastisitesi iyi olanlar
Derisinde gevşeme ve sarkma olmayanlar
Derisinde çatlak olmayanlar
Beklentileri gerçekçi olanlar
Ruhsal problemleri olmayanlar
Cerrahinin risklerinin bilincinde olanlar
Bu kriterlenin yalnızca bir kısmına da sahip olsanız liposuction için iyi bir aday olabilirsiniz. Liposuction prosedürü normal vücut ağırlığına yakın kiloda olup izole alanlarda yağ fazlalığı olanlar için çok uygundur. Liposuction bir obezite tedavisi değildir. Bu nedenle yöntem, kilo kaybı elde etmek olarak düşünülmemelidir. Deri tonusunuz iyiyse cerrahinin sonucu iyi olur. Ancak çatlak ve sarkmış derili iseniz, problemin yerine göre karın germe veya uyluk germe ameliyatları daha uygun olabilir. Beş litrenin üzerinde yağ alınması planlanan hastaların hastanede yatış süresi de artar.

Liposuction türleri
Liposuction da kullanılan iki temel teknik vardır: Tümesan ve ultrasonik.

Tümesan liposuction:Standart liposuction, liposuction, lipoplasti, liposculpture, liposculption ve suction-assisted lipoplasty gibi değişik şekillerde isimlendirilebilir. 1982 yılından beri kullanılan bir yöntemdir. İlk önce yağ doku hazırlanan tümesan sıvısı (serum, adrenalin, vb) ile doldurulur. Daha sonra yağ uzun ince kanüllerle aspire edilir. Aspirasyon işlemi için doğal vücut çizgilerine gizlenebilen birkaç küçük insizyon yapılır. Tümesan tekniği kan kaybını azaltır. Genel anestezi veya intravenöz sedasyonla desteklenmiş lokal anestezi ile yapılabilir.
Ultrasonik liposuction: İşleme yağ dokunun tümesan sıvısı ile doldurulmasıyla başlanır. Daha sonra yüksek frekanslı ultrasonik enerji ile yağ daha akıcı, daha kolay emilebilir duruma getirilir.
İki tekniğin kullanıldığı diğer alt gruplar şöyle sıralanabilir:

Suction- assisted liposuction:Geleneksel yöntemdir. Yağ dokuları vakuma bağlı küçük kanüller yardımıyla aspire edilir.
Ultrasound assisted liposuction: Kanül ucundaki ses dalgaları tarafından sıvılaştırılan yağ dokuları aspiratörle dışarı alınır.
Eksternal ultrasound assisted liposuction: Dışardan uygulanan ses dalgaları yağ hücrelerinde değişiklik oluşturur. Enjeksiyonla şişirilmiş olan ve akıcılığı artan yağ dokusu aspire edilir.
VASER assisted liposuction: Aralıklı veya sürekli verilen ultrasonik enerjinin yağ dokusunu sıvılaştırması özelliğinden yararlanılır.
Hangi tekniğin daha üstün olduğuna dair plastik cerrahlar arasında konsensus oluşmamıştır. Ultrasonik liposuction da kan kaybı daha azdır ve zor bölgelerden yağ daha kolay aspire edilebilir. Fakat deride yanık oluşması, ödem ve seroma gibi komplikasyonlar tümesan liposuctiona göre daha fazladır.

Prosedürler arasında sadece çok küçük farklılıklar olması nedeniyle cerrahın en tecrübeli olduğu yöntem en az komplikasyon oluşturacak olan yöntemdir.

Daha ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız!

Meme estetiği

Memeler, kadın bedeninin estetik görünümünde son derece önemli organlardır. Memelerin istenenden küçük olması kişide psikolojik sorunlara neden olur.

Memeler, yapısal olarak değişik nedenlerle küçük olabilir. Biri diğerinden daha küçük, asimetrik olabilir. Doğumsal olarak bir tanesi hiç olmayabilir. Her iki memenin eşit hale getirilmesi ya da hacminin arttırılması için, günümüzde silikon protezler dışında başka seçenek yoktur. Kişinin kendi dokuları ile meme büyütme ameliyatları denenmiş, ancak sonuç vermemiştir.

Meme protezinin içeriği:
Meme protezleri, katı silikondan oluşan bir kapsül ve bu kapsülün içine doldurulmuş serum veya kohesiv jel silikondan oluşur. Damla veya yuvarlak şekilli olanları vardır. Her protezin kendine göre avantaj ve dezavantajları mevcuttur. Bunlar ameliyattan önce detaylı olarak konuşulmalı ve hangisinin kullanılacağına birlikte karar verilmelidir.

Silikon meme protezi:
1960'lı yıllarda kullanılmaya başlanan silikon protezler günümüzde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Halen ABD'de 2 milyondan fazla kadın silikon meme protezi taşımaktadır. Son 20 yıl içinde önemli derecede yenilikler sağlanmış ve yapılan bilimsel araştırmalar silikonun insan vücuduna en az zararlı madde olduğunu ortaya koymuştur. Silikon içeren ürünler, kozmetik sanayide ve tıpta başka amaçlarla da kullanılmaktadır.

Ameliyat:
Ameliyat genel anestezi ile hastane koşullarında, ameliyathanede yapılır. 1-1. 5 saat sürer.
Ameliyat işlemi nasıldır?

Ameliyat, protezin konabilmesi için açılan yere göre iz bırakır. Meme altı kıvrımı, koltukaltı, meme başı kenarından girilebilir. Son zamanlarda göbek çevresinden girilerek konduğu bildirilmiştir. Ancak bu yöntem henüz kabul görmemiştir. Giriş yeri neresi olursa olsun iz bırakır. Bunlar başlangıçta belirgin, zamanla belli belirsiz hale gelen izlerdir. En kabul edilir iz meme başı etrafında olan izdir. Ameliyat izi, kahverengi meme başı derisi ile açık renk derinin birleşme yerine uydurulur. Bu iz zamanla tamamen belirsiz hale gelir.

Protez, meme dokusu arkasına ya da göğüs kasının arkasına yerleştirilebilir. Her uygulamanın avantaj ve dezavantajları vardır. Bu ayrıntı da ameliyattan önce değerlendirilmelidir.

Daha ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız!

Vücut estetiği

Karın germe ameliyatı (abdominoplasti):
Tam karın germe ameliyatı (abdominoplasti)
Kısmi karın germe ameliyatı (mini-abdominoplasti)
Abdominoplasti, orta ve alt karın bölgesinde mevcut fazla yağ ve sarkık haldeki cilt dokusunun alındığı ve karın kaslarının sağlamlaştırıldığı bir cerrahi girişimdir. Abdominoplasti, bir şişmanlık tedavisi değildir. Şişman kişiler bu ameliyattan önce kaybedebilecekleri miktarda kilo vermelidirler. Bu ameliyat ile sarkık karın görünümü dramatik bir şekilde düzelir; ancak ameliyata bağlı iz kalıcıdır.

Abdominoplasti için plastik cerrahlar tarafından kullanılan pek çok teknik vardır. Abdominoplasti, vücut kontürü düzeltilmesine (estetik meme ameliyatları, liposuction vb.) yönelik ameliyatlar veya diğer bazı ameliyatlarla (rahim, yumurtalık ameliyatları vb.) beraber de yapılabilir. Bir abdominoplasti ameliyatı düşünüyorsanız bu yazı size bilgi verecektir. Tüm sorularınızın yanıtlarını burada bulamayabilirsiniz.

Ameliyat:
Tam abdominoplasti, ameliyatın genişliğine bağlı olarak 2-5 saat, kısmi abdominoplasti 1-2 saat sürebilir.

Sıklıkla bir kalçadan karşı kalçaya uzanan, ancak iç çamaşırı içine gizlenebilen bir kesi hattı ve göbek çevresine yuvarlak ikinci bir kesi yapılması gerekir. Kısmi abdominoplastide kesi hattı daha kısadır ve göbek yeri değiştirilmeyebilir. Ameliyat sırasında karın derisi, kasıklardan itibaren kaburga kemikleri hizasına kadar altındaki kaslardan serbestleştirilir. Karın kaslarında bir zayıflık veya fıtık varsa onarılır, fazla deri kesilerek vücuttan uzaklaştırılır. Mini-abdominoplastide yapılan bu işlemler daha sınırlıdır. Operasyon bittikten sonra kesi cilt dikişi ya da gizli (intradermik) dikiş ile kapatılır ve pansuman yapılır. Bölgede toplanacak fazla sıvıyı emmesi için dren yerleştirilir.

Alternatif tedaviler:
Vakum eşliğinde yağ alınması, eğer iyi kalitede gergin bir cilt ve sınırlı yağ birikimi varsa, karın duvarı sağlamsa, normal ağırlıktaki kişilerde alternatif olarak düşünülebilir. Total vücut yağının azalmasında diyet ve egzersiz programlarından yararlanılabilir ancak bunlar deri sarkıklığının giderilmesinde etkili değildir.

Daha ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız!

Yüz estetiği

Kulak estetiği ameliyatı (otoplasti):

Kotoplasti, kulak kıkırdağının yeniden şekillendirilmesi, gerekirse bir miktar kıkırdak dokusunun çıkarılması veya eklenmesi şeklinde yapılan bir operasyondur. Amaç doğal görünen bir kulak oluşturmaktır. Genellikle sorun doğumsaldır.

Ameliyat:
Operasyon sırasında kulağın arkasından küçük bir kesi yapılarak kıkırdağa ulaşılır. Uygulanacak tekniğe bağlı olarak kıkırdak yeniden şekillendirilir ve dikişlerle yeni şeklin kalıcı olması sağlanır. Burada simetri çok önemlidir. Deriye dikişler konulduktan sonra kulak bandajlanır.

İşlem ortalama 60-90 dakika sürer. Kulak estetiği lokal anestezi altında erişkinlere yapılırken, çocuklarda genel anestezi tercih edilir.

Daha ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız!