Medikal Tedaviler

İlaçla tedaviler saç dökülmesinin başlangıç aşamasında dökülmenin yavaşlatılması amacıyla kullanılabilir. Her ne kadar saç dökülmesini engellediği iddia edilen birçok ilaç bulunsa da, bilimsel olarak, FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) finasteride ve minoxidil kullanımına onay vermiştir.

İlaç tedavisi, kaybedilen saçların yeniden çıkmasını sağlamaktan çok mevcut saçların korunmasına ve saç dökülmesinin yavaşlatılmasına yönelik bir önlemdir. Bazı durumlar için saç ekimi ile kombine kullanılması uygun olabilir.

Minoxidil

Minoxidil FDA’nın saç dökülmesi tedavisi için onayladığı ilk ilaçtır. Minoxidil solüsyondur ve doğrudan saçlı deriye uygulanır. Günümüzde reçetesiz olarak da alınabilmektedir.

Minoxidil esasen kan basıncını düşürme amaçlı tasarlanmış bir ilaçtır. Minoxidil, kullanıma ilk girdiği zamanlarda hap formunda tansiyon düşürme amaçlı kullanıldığında hastaların vücutlarında kıllanma oluştuğu görülmüştür. Uzmanlar, kafaya uygulandığı takdirde bu ilacın saçların uzamasını sağlayacağını düşünmüştür. Bunu takiben saç dökülmesi tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır.

Minoxidilin etki mekanizması tam olarak bilinmemektedir. Fakat ilacın saç follikülünün büyüme döngüsünü uzattığı bilinmektedir.

Minoksidil kullanılmaya başlandığında etkileri 6-12 ay içinde ortaya çıkmaktadır. Her ne kadar her hastada etkili olmasa da mevcut saçların kalınlaşmasını sağlayabilir. Minoksidil, saç köklerinin tükendiği tamamen açık bölgelerde ise yeni saç oluşumunu sağlayamaz. Bu tip durumlarda saç ekimi kalıcı çözümdür.

Finasteride

Erkek tipi saç dökülmesi ya da androgenetik alopesi (kalıtımsal erkek tipi saç dökülmesi); ön, üst ve tepe bölgesinde bulunan saç folliküllerinde dihidrotestestesteronun (DHT ) etkilerinden kaynaklanmaktadır. DHT saç büyümesini ya da saç döngüsünü yavaşlatarak folliküllerde incelmeye neden olur. Saçlar yavaş yavaş kısalır ve en sonunda tamamen dökülür. Finasteride DHT seviyesinin düşmesini sağlar. İlacın etkilerinin görülmesi için en az bir yıl kullanılması gerekir.

Cinsel istekte azalma, ereksiyon problemi, göğüslerde hassasiyet ya da büyüme, sperm sayısında düşme gibi yan etkiler görülebilir. Hamile olan veya ileride hamile kalabilecek kadınlar için Finasteride kullanımı uygun değildir. Hamilelik döneminde tenin ilaçla teması sakıncalıdır. İlacın, doğacak erkek bebeklerin cinsel organında doğuştan sakatlıklara yol açtığı bilinmektedir.

Finasteride’in tamamen saçsız alanda hiçbir etkisi görülmez. Aslında saç dökülmesinin azaltılmasında etkilidir.

Sonuçlar genellikle bir yıl içinde görülür. İkinci yılın ardından zamanla etkinliği azalır. İlaç kullanımı bırakıldığı takdirde faydaları geri dönüşümlüdür. Bunu takiben 2-6 ay içerisinde hiç ilaç kullanılmamış gibi başlanılan yere geri dönülecektir.

Saç Mezoterapisi:

Mezoterapi ilaçların dışarıdan hazırlanarak sorunlu bölgeye enjeksiyonu mantığına dayanır. Halen tartışmalı bir tedavi yöntemidir. Mezoterapide kullanılan ilaçlar arasında enzimler, vitaminler ve antibiyotikler yer alır. Son yıllarda ülkemizde oldukça popüler olan Mezoterapi; bölgesel zayıflama, selülit tedavisi, cilt gençleştirme ve saç dökülmesi konusunda oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

Mezoterapi diğer bilimsel metotlar gibi araştırılmış, etkisi ve yan etkileri tam olarak ortaya konmuş bir yöntem değildir.

MediHair Kliniği’nde gerekli görüldüğü takdirde hastalarımıza medikal tedaviler başarıyla uygulanmaktadır.