Saç Ekimi Teknikleri


Saç ekiminde kullanılan FUE (Follicular Unit Extraction) ve FUT (Follicular Unit Transplantation) tekniklerinin her ikisi de lokal anestezi ile uygulanabilen ve uygun adaylarda oldukça başarılı sonuçlar elde edilebilmesini sağlayan yöntemlerdir. Birden fazla saç kökünün oluşturduğu demete “folliküler ünite” denilmektedir.

FUE Tekniği
Günümüzde saç ekimi cerrahi teknikleri arasında en gelişmiş yöntemdir. FUE tekniği, nakledilecek köklerin tek tek mikromotor olarak adlandırdığımız özel bir aletle alınması sonucu elde edilir. Yöntemin avantajı, teker teker çıkarılan köklerin yerlerinin belli olmamasıdır. Dikiş gerektirmeyen bu yöntemde yara izi kalmaz. Yöntemin dezavantajı ise FUT tekniğinden daha fazla zaman gerektirmesidir.

FUT Tekniği
Bant veya şerit yöntemi olarak da bilinen FUT tekniği, her iki kulak çizgisi altında kalan, dökülmeye karşı dirençli kısımdaki saç köklerinin saçlı derisiyle alınması ve kesi bölgesinin dikişle kapatılması esasına dayanmaktadır. Enseden alınan saç şeridi, özel olarak tasarlanmış mikroskoplar altında teker teker folliküler ünitelere (FUS; saç adaları) ayrıştırılır. Ekim yöntemi ise FUE tekniği ile aynıdır. Her iki teknik de MediHair Kliniği’nde başarılı bir şekilde yapılmaktadır.